eFotbal.cz premiership.cz milujufotbal.cz fotbal.hattrick.cz hokej.hattrick.cz florbal.hattrick.cz probasket.cz sportwin.cz dokonalazena.cz

24 týmů na EURU je neskutečná hloupost, dopadneme jako MS v hokeji, říká po návratu z Ukrajiny Jaromír Bosák


Autor:   ·   13/07/2012 v 15:10   ·  

EXKLUZIVNĚ PRO SPORTWINCZ.COM ROZHOVOR S MÍROU BOSÁKEM. Populárního sportovního komentátora jsme vyzpovídali v Karlových Varech během zápasu REAL TOP PRAHA. Chcete vědět, co si myslí o právě odehraném šampionátu, české reprezentaci, novému systému EURO a dalších věcech? Vše se dozvíte v rozhovoru.

Právě jste se vrátil z evropského šampionátu, jaké z něj máte pocity? Jak byste celkově zhodnotil organizaci, připravenost obou zemí a další aspekty? Před EUREM se totiž hodně spekulovalo, jestli to vůbec Polsko s Ukrajinou zvládnou.

Ten šampionát byl velice dobrý po fotbalové stránce, mně se teda moc líbil. Hrál se dobrý fotbal, žádnej zanďour, žádná defenzíva, takže to je určitě přínos. Co se týká organizace samotné, tak daleko lepší byla na polské straně než na ukrajinské. Jednoznačně bylo vidět, že Poláci jsou o pár let dál a taky Ukrajina je chudá země. Na rozdíl od Poláků musela všechny ty stavby, infrastrukturu, hotely financovat ze svého, kdežto Poláci si na leccos mohli vzít dotace z EU.

Jak se Vám zamlouvalo vystoupení českého týmu?

Tak kluci odehráli maximum toho, co jsou schopni v současné době odehrát. Proti Portugalsku bylo vidět, že ten kvalitativní rozdíl je velký, ale zase na druhou stranu je potřeba to brát, že byli pátí v Evropě. A kdo tohle může říct? Protože evropský šampionát je nejkvalitnější z těch kontinentálních, hrají tady nejlepší hráči. Co by za to dali třeba Holanďani, Chorvati nebo třeba Irové. Já to beru jako úspěch.

Vy jste zmínil, že EURO je nejkvalitnějším ze všech kontinentálních šampionátů. Jak se díváte na to, že ve Francii bude hrát poprvé 24 týmů?

Je to hloupost (řekne rezolutně, pozn. redakce), neskutečná hloupost. Ta kvalita se totiž rozmělní a bohužel to dosáhne asi tak kvality hokejového MS, které je rozšířené na 16 mančaftů. Pak se hraje utkání Francie – Kazachstán, zajímá to někoho? Vůbec nikoho, ani tu Francii ne. Tam se takový zápas vůbec nedostane do novin, natož do nějaké televize. Na takové zápasy prostě nechodí ani lidi na stadiony, ani nekoukají doma a to v menším měřítku nastane, až bude hrát ME třeba Slovinsko, plácnu Kypr, Rakousko.

Zachoval byste tedy stejná kritéria jako doposud?

Rozhodně ano. To, že existují nebo existovala do teď nějaké kvalifikační kritéria, eliminovalo slabší země. Vždycky někdo z dobrých nepostoupil, to se prostě stane, jako příklad třeba Srbsko. Ale vždycky bylo zajištěno, že to nejlepší bude k vidění na závěrečném turnaji, což teď podle mě už nebude.

Dostane se česká reprezentace na MS 2014 v Brazílii?

Já bych si to moc přál. Protože ono by to pomohlo i České televizi, že by pak jela výprava i tam. Ale bude to hodně těžké, stačí se podívat na Italy, Dány. Oni ani Arménci nejsou žádná legrace, když se bude hrát hlavně tam. Slováci vzpomínají ještě teď, když od nich v kvalifikaci dostali 4:0. Takže fakt to nebude legrace.

Vy hodně sledujete německý fotbal, i během šampionátu jste se nechal slyšet, že Vás německý tým svou hrou nejvíce nadchl. Kde vidíte příčinu, že ambiciózní tým kouče Löwa nestačil v semifinále na Itálii?

Hlavně v hlavě. Oni, co sem tak sledoval německý tisk i vyjádření hráčů, do toho zápasu vstupovali s tím, že už se viděli ve finále. A najednou jim na hřišti nic nevycházelo a zapomněli na bojovnost. To když Němci udělají, tak nemůžou vyhrát. Samozřejmě, že teď hrají díky Özilovi a dalším hráčům mnohem techničtější fotbal, než tomu bylo před 15 lety. Ale ve chvíli, kdy prohrávali osobní souboje, tak s tím prostě dneska nemůžete vyhrát, oni to prohráli v hlavě.

O Italech se po semifinále mluvilo jako o týmu, který by mohl Španělům v cestě za jejich vysněným hattrickem pořádně zatopit. Ve finále se však opět ukázalo, že Španělsko je stále o třídu výš než ostatní. Co říkáte na jednoznačný průběh finálového utkání?

Bylo vidět, že Španělé umějí a zároveň chtěli dokázat, že ty řeči o tom, jak ta jejich hra je nudná a že to nikoho nezajímá, nejsou pravdivé. Takže do toho zápasu šli s dvojí motivací, vlítli na soupeře od začátku a i Italy, kteří s nimi chtěli hrát vyrovnaný zápas, přejeli. Sice Italové měli velkou smůlu, to je bez diskuse. V šedesáté minutě hrají o deseti, padají 0:2, ale Španělé v tom finále byli jasně lepší a ukázali, že v současnosti opravdu lepší tým v Evropě není.

Díky EURU jste začal hodně využívat sociální sítě, zejména Twitter. Jak se Vám tahle práce zamlouvala?

Ale docela jo, protože těch 140 znaků není moc, člověk to stihne rychle. Zároveň to není tak náročné na soukromí jako třeba Facebook. Takže Twitter se mi opravdu zamlouvá a já ho budu používat i nadále. Myslím si, že se určitě skamarádíme.

Jak jste se tvářil na kritiku Karla Šípa ve studiu České televize?

Já od začátku, co dělám novinařinu, tak tvrdím, že každý má právo na názor. Ať je vyslovený kdekoliv a kdykoliv. Vždycky měl být vyargumentovaný a o to se Karel Šíp snažil. To, že se to nelíbilo druhé straně, že se jí to zdálo tvrdé a přísné, to je jiná věc. My bychom se měli naučit v téhle zemi diskutovat také s někým, kdo má opačný názor než já a vyměňovat si ten názor. Potom si ho můžeme třeba poupravit právě tou diskusí. Tady v Česku je to zavedené bohužel tak, že někdo řekne, co se mi nelíbí, co je proti mně, tak proti mně hned musí být zaujatý a to je nesmysl.

Co čekáte od nadcházející sezóny v Gambrinus lize? Už máte svého favorita?

No, čekám hlavně zajímavý fotbal. Protože tipnout si dneska, kdo vyhraje ligu, to bych si tedy opravdu netroufl. Nevím, jak na tom bude Liberec, Plzeň, Sparta nebo Bolka. Všechny tyhle mančafty mohou hrát o titul. Myslím si, že překvapí Olomouc, takže čekám velmi zajímavou ligu.

Reklama
reklama

Diskuse k článku

Reklama

» Facebook

Reklama

» Video týdne

» Odkazy

» Reklama

Zpět Nahoru